-
9 marca 2022
Cały świat żyje sytuacją w Ukrainie, w szczególności Polska, której granice codziennie przekraczają dziesiątki tysięcy rodzin uciekających z terenów objętych wojną. Dzięki niezliczonym zbiórkom i akcjom charytatywnym, wielu uchodźców znalazło w Polsce bezpieczne schronienie, ciepłe lokum i podstawowe środki do życia. Jednak te, choć ważne, nie wystarczą by uporać się z traumą wojny. Dlatego psycholodzy i terapeuci z całego kraju, także z Odnovy, angażują się w pomoc uchodźcom oferując wsparcie w tak trudnym dla nich czasie.
Strach jakiego doświadcza człowiek w momencie wybuchu wojny to niewyobrażalne uczucie. Lęk o swoje życie i o życie najbliższych. Przerażenie wywołane widokiem ofiar, odgłosem strzałów i wyciem syren alarmowych. Niepewność jutra, konieczność porzucenia swoich domów i dotychczasowego życia, rozłąka z najbliższymi, trudy ucieczki i stres związany z układaniem sobie życia od nowa w obcym kraju. Bagaż emocjonalny, jaki przywożą ze sobą uchodźcy jest kolosalny, niemożliwy do pojęcia dla kogoś, kto nigdy nie był w podobnej sytuacji.
W odruchu solidarności wielu Polaków zdecydowało się przyjąć pod swój dach ofiary wojny. Warto jednak pamiętać, że ten piękny gest wiąże się nie tylko z obciążeniem materialnym, ale także psychicznym. Osoby goszczące w swoich domach uchodźców z Ukrainy muszą się mierzyć z problemami, które przerosłyby niejednego specjalistę. Wielu uchodźców, nim dotarło do Polski, przeżyło piekło. W konsekwencji cierpią na bezsenność, są drażliwi, wycofani lub pobudzeni i przesadnie reagują na gwałtowne dźwięki i inne bodźce, u części z nich występuje także syndromem stresu pourazowego (PTSD). Częstą reakcją na traumę wojny jest emocjonalne odcięcie od trudnych przeżyć, które przejawia się milczeniem i zamknięciem w sobie. Bywa również odwrotnie, niektórzy wypierają trudne emocje i wspomnienia ukrywając je pod pozornym spokojem i wesołością. Jakakolwiek by nie była reakcja osoby, której pomagamy, jako gospodarze, musimy wykazać się dużą dozą empatii i wyrozumiałości.
Fundacja HumanDoc opublikowała Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy, którego autorką jest mgr Katarzyna Podleska, psycholog i psychotraumatolog. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć wspierając uchodźców:
Wszystkie wymienione wyżej zachowania są naturalną reakcją obronną psychiki, która mierzy się z traumatycznym doświadczeniem i z czasem ustępują. Jednak w wielu przypadkach, zamiast samodzielnie walczyć z traumą, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Szczególnie potrzebują jej dzieci, które są wyjątkowo podatne na stres i mocno przeżywają konieczność opuszczenia bezpiecznego, znajomego środowiska, a także rozłąkę z najbliższymi, na przykład z rodzicem, który został w kraju.
Odbudowa poczucia bezpieczeństwa to proces trudny i długotrwały, dlatego by pomóc uchodźcom przystosować się do nowej sytuacji, Odnova uruchamia darmowe wsparcie psychologiczne. Do umawiania wizyt zapraszamy w szczególności osoby, które przyjechały do naszego regionu, ale w przypadku większych grup, oferujemy także możliwość dojazdu terapeuty do grupy. W ramach naszej przychodni odbywać się będą także zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które pomogą im zintegrować się z lokalną młodzieżą.
Oferujemy również możliwość bezpłatnego skorzystania z regenerujących i kojących zabiegów: sauny solnej, sauny infrared oraz tlenoterapii. Z sauny solnej może korzystać aż 6 osób jednocześnie, dlatego szczególnie polecamy ją matkom z dziećmi. Wkrótce uruchomimy także kolejne, darmowe propozycje skierowane do rodzin potrzebujących ukojenia po ciężkich przeżyciach.
Oferujemy również pracę. Chcemy powiększyć nasz zespół o psychologa i fizjoterapeutę posługujących się językiem ukraińskim. Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
Osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy psychologicznej, lub z sesji fizjoterapeutycznej, zapraszamy do kontaktu telefonicznego.
Masaż hawajski - uzdrowienie ciała i ducha
23 maja 2022Zadbaj o siebie na wiosnę – 5 sposobów na relaks i bioregenerację
8 maja 2022Czy twoje dziecko ma dysleksję?
21 kwietnia 2022Mediacje rozmowy kontrolowane
7 kwietnia 2022Psycholog radzi: jak pokonać stres?
30 marca 2022Nauka rozmowy
16 marca 2022Pomoc psychologiczna w kryzysie – pomagamy Ukrainie zacząć od nowa
9 marca 2022Samotność w sieci - jak Internet wpływa na najmłodszych
28 lutego 2022Zadbaj o odporność swojego organizmu
25 stycznia 2022Dla kogo kinesiotaping?
6 stycznia 2022Skuteczne sposoby na spuchnięte nogi
2 grudnia 2021Covid i co dalej? Jak walczyć z powikłaniami covidowymi?
14 listopada 2021Sprawdzone sposoby na jesienne zmęczenie i chandrę
10 listopada 2021Ozonoterapia - kiedy inne metody zawodzą
2 października 2021Wszechmocny laser
2 września 2021Dotleń się! Dlaczego warto skorzystać z komory hiperbarycznej?
10 sierpnia 2021Dobroczynne zimno - dlaczego ludzie boją się krioterapii?
26 lipca 2021Osteoporoza - istota choroby i profilaktyka
14 stycznia 2021Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego
7 stycznia 2021Otyłość a zabiegi Odnovy
29 grudnia 2020Zespół mięśnia gruszkowatego
15 grudnia 2020Alternatywne i skuteczne leczenie zaparć
1 grudnia 2020Niedotlenienie organizmu
17 listopada 2020Jak aktywnie redukować stres i jednocześnie odbudować więzi rodzinne
30 października 2020Rehabilitacja a fizjoterapia
23 października 2020Łuszczyca - trudna choroba
16 października 2020Umów wizytę.
Oferujemy pomoc psychologiczną, zabiegi regenerujące i kojące.