komora hiperbaryczna HTOP

Wszechmocny laser

Laser występuje w wielu formach i spełnia wiele funkcji w różnorodnych dziedzinach życia - od przemysłu, przez rozrywkę, aż po niezliczone zastosowania w w medycynie i kosmetyce. Mamy laserową korektę wzroku, laserowe zabiegi chirurgiczne oraz laserową depilację, które polegają na wypalaniu poszczególnych tkanek. W końcu, mamy także popularną w ostatnich latach laseroterapię, metodę wykorzystania lasera która nie niszczy, a pobudza komórki do odnowy.

Laser w gabinecie lekarskim

Laser jest stosowany w niemal wszystkich dziedzinach medycyny. Można go spotkać zarówno w gabinecie chirurga, jak i stomatologa. Z uwagi na swoje właściwości, stymulacja energią laserową stosowana jest jako terapia pomocnicza przy wielu schorzeniach takich jak zakrzepica żylna, stopa cukrzycowa, czy trądzik. Laseroterapia przynosi pozytywne skutki w zakresie mikrokrążenia i przemiany materii, tym samym przyspiesza regenerację komórek i procesy lecznicze.

Dodatkowo, działanie lasera wzmacnia układ odpornościowy i zwalcza ból. Możliwości jakie daje laseroterapia są więc bardzo szerokie. W zależności od celu terapii, do jej wykonywania wykorzystuje się różne typy lasera (diodowe, argonowe, aleksandrytowe, rubinowe, neodymowo-yagowe lub lasery CO2) o zróżnicowanym natężeniu.

Laser używany do laseroterapii może być wysokoenergetyczny, średnioenergetyczny lub niskoenergetyczny. Pierwszy rodzaj stosowany jest przede wszystkim w chirurgii i medycynie estetycznej, drugi pomaga m.in. w wykrywaniu i leczeniu raka, z kolei trzeci znalazł zastosowanie w fizjoterapii.

Laseroterapia na bóle i urazy

Laseroterapia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów fizjoterapeutycznych ostatnich lat. Szczególnie powszechne jest wykorzystanie lasera w leczeniu dolegliwości bólowych i urazów. Dzięki stymulacji komórek, laseroterapia przyspiesza procesy lecznicze, działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Przyspiesza także proces gojenia ran i zrastania się złamanych kości.

baner terapia laserowa

Terapia laserowa w
ODNOVA dla Ciebie

Zapisz się już DZISIAJ

W fizykoterapii stosuje się głównie niskoenergetyczne lasery biostymulacyjne, których moc nie przekracza 500 mW. Biostymulacja laserowa polega na naświetlaniu fragmentu ciała pacjenta wiązką światła. Promieniowanie laserowe wytwarzane jest w specjalnym aparacie i za pomocą sondy emitowane bezpośrednio na skórę pacjenta. Laser umożliwia doprowadzenie emitowanego światła na właściwą głębokość i oddziaływanie na konkretne tkanki ciała.

Lasery stosowane w terapii, mogą wysyłać promienie w sposób ciągły lub pulsacyjny. Zabieg można przeprowadzić kontaktowo lub bezkontaktowo. W pierwszym przypadku głowica lasera nazywana sondą przylega bezpośrednio do skóry i emituje promieniowanie bezpośrednio do uciskanych tkanek, natomiast działanie bezkontaktowe polega na skanowaniu większych powierzchni ciała z odległości, bez konieczności kontaktu ze skórą.

O tym jaką metodą zostanie przeprowadzony zabieg decyduje fizjoterapeuta na podstawie indywidualnej analizy stanu pacjenta. Również parametry takie jak moc i częstotliwość lasera, oraz czas trwania zabiegu i ilość powtórzeń są ustalane przez osobę wykonującą zabieg. Zabieg trwa maksymalnie 20 minut. Czas trwania laseroterapii jest zależny to od naświetlanej okolicy (im większa powierzchnia naświetlania, tym dłużej trwa zabieg). Zazwyczaj wykonuje się od 6 do 15 zabiegów w serii. Zabiegi można wykonywać codziennie, a nawet dwa razy dziennie.

Jak przygotować się do zabiegu?

Laseroterapia nie wymaga szczególnego przygotowania jednak przed wizytą u fizjoterapeuty należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu skóry w okolicy, która będzie poddawana działaniu lasera. Obecność niektórych kremów i kosmetyków może negatywnie wpłynąć na efekty zabiegu. Strój pacjenta powinien umożliwiać terapeucie swobodny dostęp do okolicy poddawanej zabiegowi. Przed zabiegiem należy zdjąć metalową biżuterię, która może odbijać promieniowanie laserowe w konsekwencji stwarzając zagrożenia dla pacjenta i personelu.

Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent otrzymuje specjalne okulary ochronne, których nie powinien zdejmować do momentu wyłączenia urządzenia. Następnie pacjent odsłania poddawane zabiegowi miejsce i przyjmuje wygodną pozycję umożliwiającą terapeucie swobodny dostęp do naświetlanego miejsca. Komfortowa pozycja jest bardzo istotna, ponieważ przez cały czas trwania zabiegu pacjentowi nie wolno zmienić ustawienia ciała. Fizjoterapeuta ustawia laser w taki sposób, by promieniowanie prostopadle padało na leczoną okolicę. Dzięki temu promieniowanie nie będzie odbijało się od powierzchni skóry, a zabieg będzie bezpieczny dla wzroku zarówno pacjenta jak i personelu.

Czy laseroterapia rzeczywiście działa?

Lasery stosowane w fizykoterapii wykorzystują długość fali promieniowania, na którą nie reaguje siatkówka oka, wiązka lasera jest niewidoczna. Zabieg laseroterapii jest nieinwazyjny, bezbolesny i w pełni bezpieczny. Podczas trwania zabiegu pacjent nie tylko nie odczuwa bólu, czy dyskomfortu, nie czuje praktycznie nic. Działanie lasera jest kompletnie niezauważalne. Skąd więc wiadomo, że terapia działa?

Dlatego, że szybko zauważalne są jej efekty! Przeprowadzono ponad 130 testów klinicznych, które potwierdziły skuteczność tej metody. Działanie laseroterapii potwierdzają także liczne badania i publikacje medyczne. Do tej pory opublikowano ponad 3000 doniesień badawczych, każdego roku pojawiają się kolejne publikacje, które wydłużają tę listę.

Logo Odnova dla Ciebie
BĄDŹMY W KONTAKCIE
recepcja@odnova-dlaciebie.pl+48 786 019 808REJESTRACJA ON-LINE