Dlaczego puchną nam nogi? Najczęstsze przyczyny powstawania obrzęków.

Czynniki, które wpływają na powstawanie opuchlizny mogą wynikać zarówno z naszego stylu życia, jak i być od nas zupełnie niezależne. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się obrzęków, powinniśmy dbać o odpowiednią długość snu, pić dużo wody, unikać soli i alkoholu w naszej diecie oraz dbać o ty, by nie spędzać zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej. Co jednak, gdy to nie wystarcza?

Musimy pamiętać, że nabrzmiałe nogi mogą być oznaką poważnych schorzeń, takich jak zaburzenia pracy nerek, choroby serca, problemy z hormonami, czy alergie. Opuchlizna to także przypadłość, która często dotyka kobiet w ciąży i w okresie menstruacji. Wszystko przez zmiany hormonalne, które bardzo często skutkują zatrzymaniem wody w organizmie, co z kolei wpływa na powstawanie obrzęków, szczególnie nóg.

Jeśli mimo starań i dbania o zdrowy styl życia nadal borykasz się z problemem opuchniętych nóg, koniecznie porozmawiaj z lekarzem, który pomoże Ci znaleźć przyczynę dolegliwości. Obrzęki mogą być jednym z pierwszych objawów poważnych chorób. Nie lekceważ ich!

Proste sposoby na uniknięcie lub łagodzenie obrzęków nóg

  1. Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, pamiętaj o zmianie ułożenia stóp - od czasu do czasu stawiaj je na podwyższeniu. Wykonaj drobne ćwiczenia, takie jak poruszanie palcami, czy napinanie mięśni łydek. Co jakiś czas rób krótkie przerwy i spaceruj (przejdź chociaż kilka kroków). Jeśli dużo czasu spędzasz, stojąc, staraj się przenosić ciężar ciała z nogi na nogę i uginać kolana. Odpoczywając, ułóż nogi powyżej ciała.
  2. Spożywaj warzywa i owoce, które są źródłem potasu i błonnika. Wpływa on pozytywnie na regularne wypróżnienia. Jedz mniej cukru i soli, a także pij dużo wody (2 - 2,5 litra dziennie).
  3. Unikaj ciasnych ubrań oraz butów na wysokim obcasie. Dla osób, które zmagają się z problemem nabrzmiałych stóp, polecane są pończochy lub rajstopy przeciwobrzękowe.
  4. Zadbaj o ruch. Aktywność fizyczna nie tylko sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wagi, ale również pomaga pompie mięśniowej odprowadzić krew z nóg w kierunku serca. Wybieraj lekką gimnastykę, spacery, pływanie lub jazdę na rowerze. Nie zapominaj także o chodzeniu po schodach.
  5. Unikaj gorących kąpieli. CIepła woda powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zaleganie w nich krwi.
  6. Na opuchnięte miejsca możesz nałożyć żel z wyciągiem z kasztanowca lub arniki.

Pressoterapia - gdy inne metody zawodzą

Kiedy domowe sposoby nie działają, możemy poddać się zabiegowi, który pomoże nam uporać się z problemem ciężkich, spuchniętych nóg.

Pressoterapia, czyli mechaniczny drenaż limfatyczny, jest formą oddziaływania na układ chłonny. Zabieg polega na umieszczeniu obrzękniętej kończyny w specjalnym mankiecie podzielonym na komory. Urządzenie wytwarza podciśnienie, które pobudza układ krwionośny i limfatyczny do pracy. W efekcie wszelkie zastoje zmniejszają się, a obrzęki znikają.

Jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z pressoterapii?

Wachlarz korzyści, jakie niesie za sobą skorzystanie z zabiegu jest bardzo szeroki. Poza redukcją opuchlizny, drenaż limfatyczny działa modelująco - neutralizuje cellulit, poprawia kondycję skóry, a także zmniejsza obwód kończyn, co skutkuje ogólnym wyszczupleniem ciała. Zabieg poprawia krążenie krwi i metabolizm. Jest to bardzo pomocne w procesie zrzucania zbędnych kilogramów. Drenaż wykonywany profilaktycznie działa odprężająco i relaksująco oraz pomaga w usunięciu toksyn z organizmu. Ponadto pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz na pracę układu immunologicznego. Pressoterapia wspomaga także regenerację mięśni po wzmożonym wysiłku.

Kto może skorzystać z zabiegu?

Z mechanicznego drenażu limfatycznego może korzystać praktycznie każdy - bez względu na wiek. Szczególnie polecany jest on jednak sportowcom, kobietom w okresie poporodowym i w czasie klimakterium oraz osobom, które cierpią na obrzęki limfatyczne, a także pacjentom po mastektomii. Zabieg będzie idealny także dla tych, którzy walczą z cellulitem oraz pragną zredukować wagę i wyszczuplić ciało. Oczywiście, są okoliczności, w których wykonanie pressoterapii nie jest wskazane. Należą do nich między innymi: podwyższona temperatura ciała, choroby wirusowe lub bakteryjne, miażdżyca, nowotwór oraz zakrzepica. Ciąża co prawda nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu, ale w tym szczególnym stanie trzeba wykonywać terapię ze szczególną uwagą.

Jeśli szukasz gabinetu, w którym można poddać się zabiegowi mechanicznego drenażu limfatycznego, serdecznie zapraszamy. Na naszej stronie możesz zapisać się na sesję, a nasi specjaliści chętnie udzielą Ci wszelkich dodatkowych informacji: https://odnova-dlaciebie.pl/uslugi-pressoterapia.html.