-
14 stycznia 2021
Osteoporoza jest układową chorobą szkieletu, charakteryzującą się niską masą i obniżoną jakością tkanki kostnej, co prowadzi do zwiększonej łamliwości kości. Zwykle choroba ta pozostaje bardzo długo bezobjawowa, a jej pierwszym symptomem jest złamanie niskoenergetyczne czy inaczej osteoporotyczne. Złamanie występuje pod wpływem niewielkiego wysiłku, podczas którego nie powinno dojść do uszczerbku u osoby zdrowej. Osteoporoza dotyka głównie kobiety w okresie postmenopauzalnym oraz mężczyzn w starszym wieku. Szacuje się, że na świecie co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 50 roku życia doświadczają złamań osteoporotycznych. W Polsce choroba ta dotyka blisko 2 miliony osób po 50 roku życia.
Osteoporozie czasem towarzyszą ostre bóle kręgosłupa, ale nie zawsze. Często tylko stopniowo zmienia się sylwetka, ubywa wzrostu. Progresja osteoporozy postępuje z wiekiem.
Wyróżniamy dwa typy osteoporozy:
Aby kości zachowały swoją wytrzymałość, potrzebują różnorodnych krótkich, ale częstych obciążeń. Aktywność fizyczna obniża ryzyko złamania dzięki zwiększeniu mineralnej gęstości kości oraz zwiększeniu poczucia równowagi.
Nasze kości lubią sport. Ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak pływanie lub jazda na rowerze, są doskonałą formą treningu, niestety, nie poprawiają stanu kości, dlatego zadbaj o odpowiednią ilość witaminy D3, najlepiej ze słońca, pamiętaj o ruchu i zbilansowanym żywieniu. Staraj się rezygnować z używek.
Ponadto, zaleca się utrzymanie wysokiego spożycia w codziennej diecie:
U osób ze stwierdzoną osteoporozą wskazany jest dziarski marsz, ćwiczenia izometryczne, taniec, wchodzenie po schodach, aquareobik, w zależności od indywidualnych możliwości i preferencji. W celu przeciwdziałania upadkom zaleca się również trening równoważny o stopniu trudności dostosowanym do stanu funkcjonalnego pod okiem fizjoterapeuty. Zadowalające wyniki poprawy parametrów gęstości kości można również uzyskać poprzez regularną praktykę jogi. Niewskazany jest natomiast brak ruchu i oszczędzający tryb życia, które pomimo ograniczania ryzyka upadków, przyczyniają się do wypłukiwania wapnia ze szkieletu.
Aby uniknąć osteoporozy, należy pamiętać o profilaktyce w postaci zbilansowanej diety i ruchu. Jeśli natomiast chorujemy na osteoporozę, powinniśmy stosować wszystkie zalecenia fizjoterapeuty i lekarza. Dzięki temu unikniemy dalszego postępowania choroby.
Osteoporoza - istota choroby i profilaktyka14 stycznia 2021
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego07 stycznia 2021
Otyłość a zabiegi Odnovy29 grudnia 2020
Zespół mięśnia gruszkowatego15 grudnia 2020
Alternatywne
i skuteczne leczenie zaparć01 grudnia 2020
Niedotlenienie organizmu17 listopada 2020
Jak aktywnie redukować stres i jednocześnie odbudować więzi rodzinne30 października 2020
Rehabilitacja a fizjoterapia23 października 2020
Łuszczyca - trudna choroba16 października 2020