Historia masażu hawajskiego

Lomi z języka hawajskiego tłumaczy się jako dotyk, natomiast nui znaczy ważny, wyjątkowy. Masaż hawajski powstał z przekonania, że człowiek jest częścią natury, dlatego praca masażysty z ciałem odzwierciedla elementy występujące w przyrodzie, jak na przykład ruchy fal morskich czy kołysanie palm. Masaż ten ma przynosić fizyczne, a przez to także psychiczne uzdrowienie.

Pierwotnie był zarezerwowany wyłącznie dla elit - władców i przedstawicieli wyższych sfer. Uważano wówczas, że ma on niezwykłą moc, która pozwala wydobyć z wnętrza masowanego umiejętność samouzdrawiania się oraz podejmowania wyłącznie dobrych decyzji. Poddawały mu się osoby będące w jakimś ważnym momencie swojego życia, na przykład przed koronacją. Masaż Lomi Lomi był swoistym obrzędem religijnym, który miał duże znaczenie dla mieszkańców wysp. Rytuał mógł trwać od kilku, do kilkunastu godzin, czasami przeciągał się nawet do kilku dni. Masaż wykonywany był przez Kahuna, czyli tak zwanego mistrza w swoim fachu, który jak wierzono, był natchniony wiedzą przez przodków. Masowana osoba leżała na kamiennym ołtarzu, a całemu obrzędowi towarzyszyły tańce i śpiewy.

Masaż Lomi Lomi współcześnie

Dziś wykonuje się go na stole do masażu. Zabiegowi poddawane jest całe ciało poza częściami intymnymi, które pozostają zasłonięte. Masażysta używa opuszków palców, dłoni, nadgarstków, łokci i przedramion, wykonując taneczne, płynne ruchy. Przede wszystkim pracuje on intuicyjnie i reaguje na sygnały płynące z ciała, które masuje. Czasami cały proces jest delikatny i powolny, a czasami bardziej intensywny, szybki i regenerujący. W masażu wykorzystuje się głaskanie, kołysanie, przytulanie, zginanie i prostowanie kończyn. Wykorzystywany jest olejek, który zwiększa komfort zarówno masującego, jak i masowanego. Zabiegowi towarzyszy przyjemna muzyka relaksacyjna. Całość trwa około 1,5 - 2 godziny. Po zakończonym masażu, masowany powinien zostać jeszcze jakiś czas na stole, a po wyjściu z gabinetu pamiętać o piciu dużych ilości wody.

Dlaczego warto spróbować?

Masaż Lomi Lomi jest ucztą dla ciała i zmysłów. Rozluźnia i odpręża całe ciało oraz zwiększa ruchomość stawów. Poprawia krążenie oraz usprawnia przebieg limfy, przyspiesza przemianę materii, a nawet stymuluje proces spalania tkanki tłuszczowej. Oczyszcza komórki z toksyn i uwalnia ciało od wszelkich napięć. Jego działanie jest holistyczne - uzdrawia zarówno ciało, jak i sferę duchową.

Dla kogo masaż hawajski?

Masaż będzie odpowiedni w szczególności dla tych, którzy zmagają się z przewlekłym stresem i przepracowaniem. Pomoże osobom cierpiącym na stany depresyjne, lękowe oraz na permanentny niepokój. Idealnie sprawdzi się u osób, którym towarzyszą takie dolegliwości, jak bóle głowy, pleców czy reumatyzm. Polecamy go każdemu, kto czuje potrzebę przeznaczenia chwili wyłącznie dla siebie i oderwania myśli od problemów i codzienności. Jeśli więc chcesz poprawić swoje samopoczucie lub jesteś na życiowym „zakręcie” i chcesz się w jakimś sensie odblokować, podjąć dialog ze swoim ciałem, wspomóc leczenie konwencjonalne i zadbać o siebie to jest to idealna propozycja dla ciebie.

Przeciwwskazania

Istnieją pewne ograniczenia co do korzystania z usług masażystów Lomi Lomi. Tego typu zabiegom nie powinni być poddawani chorzy na białaczkę, osoby które mają dolegliwości skórne, podwyższoną temperaturę ciała oraz pacjenci leczący się na choroby zakaźne. Do masażu nie powinny też przystępować osoby, które mają skłonności do żylaków oraz osoby z problemami żołądkowymi. Kobiety w ciąży oraz te, które są podczas menstruacji powinny poinformować o swoim stanie masażystę. Przed rozpoczęciem rytuału należy także poinformować masażystę o wszystkich urazach i dolegliwościach, aby mógł dobrać odpowiednią intensywność i technikę masażu.