kobiece plecy - zespół mięśnia gruszkowatego, rwa kulszowa

Zespół mięśnia gruszkowatego

W gabinetach fizjoterapeutów, w ciągu ostatnich miesięcy, pojawia się coraz więcej pacjentów z podobnymi dolegliwościami: bólem w okolicach kości krzyżowej, pośladka, promieniującym powoli do jednej z nóg. W odczuciu często kłujący, dźgający i elektryczny, potrafi wzbudzić niepokój i skutecznie uprzykrzyć życie. Najczęściej nasila się po dłuższym siedzeniu na niewygodnych, twardych siedziskach, stając się nieznośnym. Wiele osób samodzielnie stwierdza, że musi to być rwa kulszowa, skoro zgadzają się wszystkie objawy. Czy na pewno?

Rwa kulszowa „prawdziwa”

Rwa kulszowa to nic innego jak podrażnienie nerwu kulszowego, najczęściej poprzez uwypuklone dyski międzykręgowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które drażnią korzenie nerwowe: struktury, które odchodzą od rdzenia kręgowego, tworząc nerw kulszowy. Taka dyskopatia zazwyczaj albo występuje nagle, np. przy podnoszeniu ciężkiego przedmiotu w niewłaściwy sposób, albo pojawia się stopniowo, kiedy złe nawyki ruchowe i niekorzystna postawa stopniowo zużywają kręgi ponad ich możliwości naprawy.

Nerw kulszowy

Nerw kulszowy to najgrubszy nerw obwodowy w ciele człowieka, to prawdziwa neuronalna autostrada grubości kciuka. Jego wyjątkowe rozmiary sprawiają, że w niektórych miejscach, u szczupłych osób, jest nawet wyczuwalny przez skórę. Nic dziwnego, że jeśli jest podrażniony wypukliną krążka międzykręgowego, efektem są wspomniane powyżej objawy, nasilające się zwłaszcza przy napięciu nerwu, a więc np. podnoszenia nogi wyprostowanej w kolanie, leżąc na plecach.

Co jednak, jeśli mamy objawy rwy kulszowej, ale badania i wywiad nie wskazują na dyskopatię, wręcz przeciwnie, nasze krążki międzykręgowe mają się świetnie? Inne przyczyny rwy kulszowej to np. rosnące guzy nowotworowe i inne, ale są relatywnie rzadkie. Skąd więc tyle przypadków objawów rwy bez dyskopatii?

Mięsień gruszkowaty a nerw kulszowy

Głęboko pod pośladkami, przy samej miednicy, między kością krzyżową a udową, rozpięty jest niewielki mięsień, przypominający kształtem gruszkę, stąd jego nazwa. Zazwyczaj ów mięsień i nerw kulszowy nie przeszkadzają sobie nawzajem. Niekiedy jednak, u około 10% osób, nerw kulszowy przebiega wprost przez mięsień gruszkowaty, przebijając go.

Taka zmienność anatomiczna zazwyczaj w niczym nie przeszkadza, ale jest układem wrażliwym na przeciążenia, utrzymującym się w dość delikatnej równowadze.

“Najczęściej to właśnie duża ilość czasu spędzonego w pozycji siedzącej powoduje wystąpienie zespołu mięśnia gruszkowatego.“

Szkodliwość codziennych nawyków

W czasach rewolucji informatycznej i zarazem pandemii, jesteśmy narażeni na więcej szkodliwego dla zdrowia siedzenia niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Siedzimy w pracy, bo często nie ma innej opcji. Po pracy, ryzyko zarażenia oraz grudniowy chłód nie zachęcają specjalnie do spacerów.

Najczęściej to właśnie duża ilość czasu spędzonego w pozycji siedzącej powoduje wystąpienie zespołu mięśnia gruszkowatego. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są szkodliwe nawyki takie jak:

  • - siedzenie z portfelem lub innym przedmiotem w tylnej kieszeni spodni
  • - siedzenie w nienaturalnych pozycjach
  • - zbyt mało aktywności na co dzień

To wszystko powoduje, że mięsień gruszkowaty skraca się i napina, jego powięź przykleja się do niego i traci elastyczność, a przebiegający przez niego nerw kulszowy jest ściśnięty i podrażniany, powodując wspomniane wcześniej objawy.

Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego

Aby pozbyć się dolegliwości wynikających z zespołu mięśnia gruszkowatego, najlepiej (po konsultacji z lekarzem) rozpocząć fizjoterapię. Fizjoterapeuta doradzi jak zmodyfikować swoje nawyki i codzienną aktywność, aby przyspieszyć proces leczenia, a poza tym, najczęściej zastosuje środki terapeutyczne takie jak:

  • - masaż i techniki manualne rozluźniające mięsień gruszkowaty i uwalniające jego powięź
  • - techniki energii mięśniowej rozluźniające mięsień gruszkowaty
  • - specjalny stretching w tym samym celu
  • - oraz ewentualnie inne zabiegi fizykalne, w zależności od indywidualnego stanu pacjenta

Zapobieganie nawrotom

Unikanie powrotu dolegliwości polega przede wszystkim na utrzymywaniu właściwego poziomu aktywności (zwłaszcza spacerowania) , regularnym, samodzielnym wykonywaniu stretchingu i okresowych kontrolach u fizjoterapeuty.

Tak więc, jeśli dolega Ci dziwny ból w okolicy pośladka, nie czekaj, aż przejdzie, ale od razu wybierz się do lekarza. Niezależnie od tego, czy dolega Ci rwa kulszowa, czy może zespół mięśnia gruszkowatego, warto skorzystać z fizjoterapii, jeśli zaleci to lekarz po wykonaniu odpowiednich badań.

Logo Odnova dla Ciebie
BĄDŹMY W KONTAKCIE
recepcja@odnova-dlaciebie.pl+48 786 019 808REJESTRACJA ON-LINE