Psychoterapia indywidualna jest formą rozmowy, która służy rozpoznawaniu i nazywaniu problemów oraz prowadzi do poprawy stanu psychicznego. Pracując głównie w paradygmacie poznawczo- behawioralnym (CBT), wspieramy się także trzecią falą.
REJESTRACJA ON-LINEWspółcześnie istnieje wiele form terapii poznawczo-behawioralnych, które posiadają wspólne cechy (najważniejszą z nich jest stosowanie metod poznawczych i behawioralnych), różniąc się między sobą konceptualizacją, koncentracją na wybranych elementach modelu zaburzenia lub stosowanymi technikami.
Leżący u podstaw terapii poznawczo-behawioralnej model poznawczy zakłada, że wspólną cechą wszystkich zaburzeń psychicznych jest dysfunkcjonalne myślenie – zniekształcone myśli automatyczne oraz sztywne przekonania. Nieprzystosowawcze schematy poznawcze i przekonania powstają w wyniku naszych doświadczeń, często bardzo wczesnych. W trakcie życia “uczymy się” pewnego stylu myślenia i ulega on utrwaleniu, stając się filtrem, za pomocą którego interpretujemy kolejne doświadczenia. To jak myślimy, wpływa na to, jakie emocje przeżywamy i jak się zachowujemy. Ponieważ schematy poznawcze są wypełnione emocjami i czasem sztywne, potrzeba czasu aby je zmienić,
Terapeuta w terapii poznawczo-behawioralnej opiera się na konceptualizacji, czyli indywidualnym opracowaniu problemu klienta. Podczas terapii dążymy do zmiany poznawczej, w celu spowodowania zmiany emocjonalnej i behawioralnej (zachowania). Przez zmianę poznawczą rozumiemy zmianę treści myślenia (przekonania, oceny, założenia, oczekiwania) i procesów poznawczych (zniekształceń poznawczych, wnioskowania, strategii poznawczych). W celu uzyskania trwałej poprawy nastroju i zachowania terapia oddziałuje na głębsze treści poznawcze, jakimi są przekonania. Po zmianie myślenia na bardziej funkcjonalne, klient może czuć się lepiej, radzić sobie z problemami i podejmować wartościowe dla siebie działania.
W naszej pracy stosujemy różne podejścia, elementy psychologii emocji, psychologii pozytywnej oraz trzeciej fali CBT.
Podejście to podkreśla znaczenia relacji terapeutycznej, związków emocjonalnych, duchowości, wyznawanych wartości czy technikach uważności (mindfulness). Ta grupa terapii charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem wewnętrznym, a do jej najbardziej znaczących nurtów możemy zaliczyć m.in.: terapię opartą na akceptacji i zaangażowaniu (ACT), terapię poznawczą opartą na uważności (MBCT) czy dialektyczną terapię behawioralną (DBT). także tzw. terapię schematów. Trzecia fala terapii CBT stanowi ważny obszar rozwoju współczesnej psychoterapii, poszerzając spektrum technik terapeutycznych w wymagających zaburzeniach psychicznych, takich jak osobowość borderline (o typie chwiejnym emocjonalnie) czy nawracające zaburzenia depresyjne.
Na podstawie:
Beck, J. S. (2012). Terapia poznawczo-behawioralna. Podstawy i zagadnienia szczegółowe. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
Popiel, A., & Pragłowska, E. Psychoterapia poznawczo-behawioralna, P. E. (2008). Teoria i praktyka. Paradygmat, Warszawa.”
Umów wizytę.