Strach jakiego doświadcza człowiek w momencie wybuchu wojny to niewyobrażalne uczucie. Lęk o swoje życie i o życie najbliższych. Przerażenie wywołane widokiem ofiar, odgłosem strzałów i wyciem syren alarmowych. Niepewność jutra, konieczność porzucenia swoich domów i dotychczasowego życia, rozłąka z najbliższymi, trudy ucieczki i stres związany z układaniem sobie życia od nowa w obcym kraju. Bagaż emocjonalny, jaki przywożą ze sobą uchodźcy jest kolosalny, niemożliwy do pojęcia dla kogoś, kto nigdy nie był w podobnej sytuacji.

W odruchu solidarności wielu Polaków zdecydowało się przyjąć pod swój dach ofiary wojny. Warto jednak pamiętać, że ten piękny gest wiąże się nie tylko z obciążeniem materialnym, ale także psychicznym. Osoby goszczące w swoich domach uchodźców z Ukrainy muszą się mierzyć z problemami, które przerosłyby niejednego specjalistę. Wielu uchodźców, nim dotarło do Polski, przeżyło piekło. W konsekwencji cierpią na bezsenność, są drażliwi, wycofani lub pobudzeni i przesadnie reagują na gwałtowne dźwięki i inne bodźce, u części z nich występuje także syndromem stresu pourazowego (PTSD). Częstą reakcją na traumę wojny jest emocjonalne odcięcie od trudnych przeżyć, które przejawia się milczeniem i zamknięciem w sobie. Bywa również odwrotnie, niektórzy wypierają trudne emocje i wspomnienia ukrywając je pod pozornym spokojem i wesołością. Jakakolwiek by nie była reakcja osoby, której pomagamy, jako gospodarze, musimy wykazać się dużą dozą empatii i wyrozumiałości.

Jak nieść pomoc psychologiczną Ukraińcom, których gościmy w domach?

Fundacja HumanDoc opublikowała Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy, którego autorką jest mgr Katarzyna Podleska, psycholog i psychotraumatolog. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć wspierając uchodźców:

  • lepiej nie zadawać zbyt wielu pytań. Uchodźcy są przeciążeni psychicznie i fizycznie zmęczeni. Przytłaczają ich codzienne sprawy, często nie są w stanie powiedzieć czego potrzebują. Warto więc zdać się na siebie i kierując się empatią, zapewnić gościowi to, czego sami byśmy potrzebowali na jego miejscu;
  • najważniejsze to słuchać. Niektórzy potrzebują rozmowy by uporać się z tym co przeszli, inni unikają trudnych tematów i kategorycznie nie chcą do nich wracać. Obie te reakcje to zupełnie naturalne mechanizmy radzenia sobie z traumą. Pozwólmy naszym gościom na taką reakcję jakiej potrzebują. Nie retraumatyzujmy ich bez ustanku pytając o przeżycia wojenne, ale bądźmy gotowi wysłuchać jeśli sami zaczną rozmowę;
  • postarajmy się zapewnić naszym gościom spokój i zminimalizować bodźce, które mogą wyzwolić objawy PTSD takie jak odgłosy wybuchów w telewizji, obrazy i relacje z wojny, oraz gwałtowne dźwięki;
  • pomóżmy im wrócić do normalności, na tyle na ile jest to możliwe  w tak nienormalnej sytuacji. Jeśli dziecko, które przyjęliśmy pod swój dach wcześniej trenowało piłkę nożną, postarajmy się znaleźć mu możliwość gry także w Polsce.

Zacząć od nowa

Wszystkie wymienione wyżej zachowania są naturalną reakcją obronną psychiki, która mierzy się z traumatycznym doświadczeniem i z czasem ustępują. Jednak w wielu przypadkach, zamiast samodzielnie walczyć z traumą, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Szczególnie potrzebują jej dzieci, które są wyjątkowo podatne na stres i mocno przeżywają konieczność opuszczenia bezpiecznego, znajomego środowiska, a także rozłąkę z najbliższymi, na przykład z rodzicem, który został w kraju.

Odbudowa poczucia bezpieczeństwa to proces trudny i długotrwały, dlatego by pomóc uchodźcom przystosować się do nowej sytuacji, Odnova uruchamia darmowe wsparcie psychologiczne. Do umawiania wizyt zapraszamy w szczególności osoby, które przyjechały do naszego regionu, ale w przypadku większych grup, oferujemy także możliwość dojazdu terapeuty do grupy. W ramach naszej przychodni odbywać się będą także zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które pomogą im zintegrować się z lokalną młodzieżą.

Oferujemy również możliwość bezpłatnego skorzystania z regenerujących i kojących zabiegów: sauny solnej, sauny infrared oraz tlenoterapii. Z sauny solnej może korzystać aż 6 osób jednocześnie, dlatego szczególnie polecamy ją matkom z dziećmi. Wkrótce uruchomimy także kolejne, darmowe propozycje skierowane do rodzin potrzebujących ukojenia po ciężkich przeżyciach.

Oferujemy również pracę. Chcemy powiększyć nasz zespół o psychologa i fizjoterapeutę posługujących się językiem ukraińskim. Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Osoby, które chciałyby skorzystać z pomocy psychologicznej, lub z sesji fizjoterapeutycznej, zapraszamy do kontaktu telefonicznego.