-
16 marca 2022
Sztuka dobrej rozmowy to nie tylko kwestia znajomości słów i umiejętnego składania gramatycznie poprawnych zdań, ale przede wszystkim umiejętność nazywania swoich pragnień i emocji i przekazywania ich rozmówcy w taki sposób, by zostały właściwie odczytane i w drugą stronę - to także zdolność właściwego odczytywania intencji i emocji interlokutora. To właśnie te dwa aspekty komunikacji najczęściej sprawiają nam problem. Czy można nauczyć się dobrze rozmawiać? Tak! Ale nie jest to wcale łatwe zadanie.
Zacznijmy od tego jak NIE rozmawiać.
Zdaniem szwedzkiego psychologa i specjalisty od komunikacji, Marshalla Rosenberga, największe błędy jakie popełniamy w komunikacji to :
Dobra rozmowa, to taka w której rozmówcy mają równe prawa, każdy ma szansę przedstawić swoją stronę i aktywnie słucha strony przeciwnej. Ważna jest także umiejętność asertywnej komunikacji, czyli takiej, w której wypowiedź skupia się na emocjach i potrzebach nadawcy, czyli na „JA”: „Ja myślę…”, „Ja czuję…”, „Ja chcę…”, a nie na „TY”: „Ty nie powinieneś”, „Ty zachowujesz się”, „Ty jesteś…”. Asertywny komunikat typu „Ja” polega na mówieniu we własnym imieniu, o swoich reakcjach na zachowania drugiej osoby, nie o samych zachowaniach. Dzięki takiej formie wypowiedzi, nie tylko wyrażamy swoje potrzeby w sposób bezpośredni, ale przede wszystkim okazujemy szacunek rozmówcy. Komunikacja typu „Ty“ często zawiera element oskarżenia i prowokuje rozmówcę do obrony. Komunikat typu „Ja“ pozostawia odpowiedzialność po stronie mówiącego, dzięki czemu rozmówca nie przechodzi automatycznie do obrony, co bardzo ułatwia utrzymanie rozmowy na właściwych torach i w efekcie - dojście do porozumienia.
Łatwe prawda? Otóż nie. Człowiek ma to do siebie, że szybciej mówi niż myśli. Często to nie głowa steruje rozmową, a serce, dlatego pod wpływem silnych emocji, ciężko jest utrzymać rozmowę na poziomie „Ja”, a od komunikatu typu „Ty”, bardzo niedaleko do kłótni.
Czy jest coś takiego jak dobra kłótnia? Owszem! W relacjach międzyludzkich, w szczególności w tych bliskich, konflikty są nieuniknione. Każdy człowiek ma swoje indywidualne opinie, potrzeby i emocje, nie ma dwóch osób, które zgadzają się ze sobą pod każdym względem. Jeśli chcemy by nasze relacje były trwałe, musimy zadbać o to by nie unikać trudnych tematów i rozmawiać o tym co nas dzieli. Jeśli nie będziemy tego robić, różnice nie znikną, a będą narastać.
Problem “zamieciony pod dywan” ma tendencję do wybuchania ze zdwojoną siłą i to często w najmniej odpowiednim momencie. Wzajemne pretensje i oskarżenia i tłumiona złość to wielka, destrukcyjna siła, dlatego konstruktywna kłótnia, a w zasadzie szczera rozmowa o kwestiach spornych jest tak istotna. Negatywne emocje uchwycone w kluczowym momencie i właściwie wyrażone nie są już niszczące, wręcz przeciwnie, mogą budować i pozytywnie wpływać na relację.
Przede wszystkim z szacunkiem. Gniew to naturalna emocja, więc nie bój się go wyrażać, ale pamiętaj by nie ranić przy tym drugiego człowieka. Bądź wrażliwy także na emocje rozmówcy, postaraj się je zrozumieć, ale nie ocenianiaj. Choć wyrażanie emocji jest bardzo ważne i potrzebne, kulminacja silnych emocji nie jest najlepszym momentem na szukanie rozwiązań. Dobra rozmowa polega na spokojnym wyrażaniu swoich emocji, a nie rzucaniu ich w twarz rozmówcy. Zanim rozpoczniesz rozmowę na trudny temat, daj emocjom opaść, zdystansuj się, wtedy zdecydowanie łatwiej będzie Ci znaleźć konstruktywne rozwiązanie problemu.
Jeśli jednak sytuacja zajdzie za daleko, kłótnia będzie tak poważna, że wypracowanie konsensusu wydawać się będzie niemożliwe, ostatnią deską ratunku jest pomoc mediatora. Więcej na temat roli mediatora w rozwiązywaniu sporów w naszym kolejnym artykule, a tymczasem wspólnie z psycholożką i mediatorką Odnovy, Mirosławą Spaleniak-Jurkowską przygotowaliśmy krótki poradnik dobrej komunikacji.
Oto wskazówki ekspertki Odnovy:
Masaż hawajski - uzdrowienie ciała i ducha
23 maja 2022Zadbaj o siebie na wiosnę – 5 sposobów na relaks i bioregenerację
8 maja 2022Czy twoje dziecko ma dysleksję?
21 kwietnia 2022Mediacje rozmowy kontrolowane
7 kwietnia 2022Psycholog radzi: jak pokonać stres?
30 marca 2022Nauka rozmowy
16 marca 2022Pomoc psychologiczna w kryzysie – pomagamy Ukrainie zacząć od nowa
9 marca 2022Samotność w sieci - jak Internet wpływa na najmłodszych
28 lutego 2022Zadbaj o odporność swojego organizmu
25 stycznia 2022Dla kogo kinesiotaping?
6 stycznia 2022Skuteczne sposoby na spuchnięte nogi
2 grudnia 2021Covid i co dalej? Jak walczyć z powikłaniami covidowymi?
14 listopada 2021Sprawdzone sposoby na jesienne zmęczenie i chandrę
10 listopada 2021Ozonoterapia - kiedy inne metody zawodzą
2 października 2021Wszechmocny laser
2 września 2021Dotleń się! Dlaczego warto skorzystać z komory hiperbarycznej?
10 sierpnia 2021Dobroczynne zimno - dlaczego ludzie boją się krioterapii?
26 lipca 2021Osteoporoza - istota choroby i profilaktyka
14 stycznia 2021Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego
7 stycznia 2021Otyłość a zabiegi Odnovy
29 grudnia 2020Zespół mięśnia gruszkowatego
15 grudnia 2020Alternatywne i skuteczne leczenie zaparć
1 grudnia 2020Niedotlenienie organizmu
17 listopada 2020Jak aktywnie redukować stres i jednocześnie odbudować więzi rodzinne
30 października 2020Rehabilitacja a fizjoterapia
23 października 2020Łuszczyca - trudna choroba
16 października 2020Umów wizytę.