- 10 sierpnia 2021
Zanim zaczniesz czytać ten artykuł weź głęboki oddech.
Wdech.
Kiedy ostatnio świadomie oddychałeś?
Wydech.
Kiedy zatrzymałaś się na chwilę i zastanowiłaś nad tym jak ważny
jest tlen, który przyswajasz z każdym oddechem?
Wdech.
Tlen jest dla nas czymś tak naturalnym, że traktujemy go jak…
powietrze, nie doceniamy go dopóki na własnej skórze nie
odczujemy jego braku, a wtedy często jest już za późno.
Wydech.
Dlatego usiądź wygodnie, odetchnij i przeczytaj w jaki sposób
komora tlenowa pomoże Ci uzupełnić niedobór tlenu i tym samym
wzmocnić organizm i zadbać o zdrowie.
O tym, że tlen jest ważny nie trzeba nikogo przekonywać. Oddychanie podtrzymuje wszystkie życiowe funkcje organizmu, bez niego przeciętny człowiek jest w stanie przeżyć maksymalnie 3 minuty. Tlen to życie, to wiemy wszyscy, natomiast nie każdy wie, że codzienna porcja tlenu, którą dostarczamy swojemu organizmowi z powietrza nie zawsze wystarcza by zaspokoić jego potrzeby.
Całe szczęście współczesna medycyna znalazła na to sposób. Tak jak w przypadku niedoborów witamin, poza składnikami dostarczanymi organizmowi wraz z pokarmem możemy stosować suplementy, tak i w przypadku zapotrzebowania na tlen - możemy wspomóc funkcjonowanie naszego organizmu dostarczając mu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tlenu podczas sesji w komorze hiperbarycznej.
Zabieg nazywany hiperbaryczną terapią tlenową (HBOT) to medyczne zastosowanie tlenu, które odbywa się w specjalnej komorze hiperbarycznej - czyli w ciśnieniowym zbiorniku tlenu imitującym ciśnienie głębinowe, który dostarcza do organizmu pacjenta tlen w czystej postaci. Pacjent wchodzi do komory, kładzie się i przez godzinę za pośrednictwem specjalnej maski oddycha czystym tlenem. W Odnova dla Ciebie dostępna jest profesjonalna komora gdyńskiej firmy Omnioxy, która dzięki wysokiemu ciśnieniu (osiąga ciśnienie o wysokości 1,5 ATA) dostarcza tlen do komórek, do których w normalnych warunkach nie miałby szans dotrzeć. Podczas trwania zabiegu pacjent pozostaje w stałym kontakcie z personelem, dzięki czemu może czuć się całkowicie bezpiecznie i wykorzystać ten czas na relaks, słuchanie ulubionej muzyki czy czytanie książki.
Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jest najbardziej skutecznym sposobem zwiększenia poziomu tlenu w organizmie. Zwiększone ciśnienie sprawia że tlen łatwiej się rozpuszcza i nasyca osocze krwi. Tlen pobudza uśpione komórki i przywraca im prawidłowe funkcjonowanie co w konsekwencji prowadzi do wielu pozytywnych efektów dla zdrowia, urody i kondycji człowieka.
Jakie korzyści dla zdrowia przynosi HBOT? Komora hiperbaryczna ma bardzo wiele zastosowań w medycynie. Wykorzystywana jest zarówno jako samodzielna metoda lecznicza, jak i wspomagająco w innych terapiach, oraz w profilaktyce zdrowia fizycznego i psychicznego.
Jednym z najwcześniejszych przykładów leczniczego zastosowania tlenu jest odtruwanie organizmu w przypadku zatrucia czadem (tlenkiem węgla). Czad blokuje dopływ tlenu do komórek ciała, dlatego pierwszą rzeczą, którą robią medycy udzielając pomocy ofierze zatrucia tlenkiem węgla jest podanie tlenu. Terapia w komorze hiperbarycznej wspomaga usuwanie tlenku węgla z komórek i krwi i redukuje spowodowane przez niego uszkodzenia, natomiast zwiększone ciśnienie redukuje obrzęk w obszarze uszkodzonych tkanek.
Terapia hiperbaryczna jest również często stosowana wspomagająco w przypadkach trudno gojących się ran i stanów zapalnych ponieważ wzmacnia wrodzoną zdolność organizmu do regeneracji. HBOT pomaga zwalczyć obrzęki tkanek i ma działanie antybakteryjne, jest więc szczególnie zalecana pacjentom po przebytych operacjach bądź wypadkach, lub w leczeniu cukrzycowych trudno gojących się ran.
Zabieg HBOT jest także skutecznym sposobem walki z migrenowymi bólami głowy, ponieważ poprawia przepływ krwi w mózgu. Regularne wizyty w komorze znacznie zmniejszają liczbę ataków migreny i ich intensywność. Tlenoterapia ma także korzystny wpływ na leczenie innych schorzeń neurologicznych. Dotlenienie komórek nerwowych mózgu pomaga na przykład w terapii osób ze spektrum autyzmu. Odpowiedni poziom tlenu aktywuje mózg i regeneruje uszkodzone komórki nerwowe.
Tlenoterapia wspomaga leczenie wielu innych schorzeń. Potwierdzono jej skuteczność między innymi w leczeniu chorób kardiologicznych oraz chorób układu pokarmowego takich jak nadwaga, otyłość czy zaburzenia jedzenia. Pomaga wzmocnić system immunologiczny oraz poprawia wydolność układu oddechowego.
Tlenoterapia hiperbaryczna jest coraz częściej stosowana także w odnowie biologicznej ze względu na jej regenerujące i oczyszczające działanie. Tlen przyspiesza wydalanie toksyn, łagodzi napięcia i stres, zmniejsza zmęczenie i pozytywnie wpływa na jakość snu. Dostarczenie do komórek ciała dodatkowej dawki tlenu wspomaga także produkcję kolagenu tym samym wpływa na kondycję skóry - zwiększa jej elastyczność, spowalnia proces powstawania zmarszczek i wygładza już istniejące. Wszystko to przekłada się na spowolnienie procesu starzenia. Regularne stosowanie tlenoterapii opóźnia starzenie się ciała zarówno od zewnątrz, poprawiając jego wygląd, jak i od wewnątrz, ponieważ wpływa na kondycję wszystkich narządów wewnętrznych. Dostarczany do organizmu czysty tlen przyspiesza również procesy metaboliczne organizmu, dzięki czemu skutecznie pomaga w walce z otyłością.
Wśród sportowców mówi się, że tlenoterapia to legalny doping i jest w tym wiele prawdy. W jaki sposób terapia wpływa na kondycję? Zacznijmy od tego, że sportowcy są szczególnie narażeni na niedobór tlenu. Wzmożony wysiłek fizyczny sprawia, że puls przyspiesza, oddech staje się szybszy i płytszy, a całe ciało zostaje wprowadzone w stan pobudzenia. Wszystkie te czynniki wpływają na zwiększenie zapotrzebowania na tlen. Sesja w komorze hiperbarycznej pomaga w szybki sposób nadrobić niedobory i jednocześnie zwiększyć wydolność organizmu. Liczne badania potwierdzają, że regularnie stosowana tlenoterapia ma pozytywny wpływ na kondycję fizyczną. Już jedna sesja zauważalnie zwiększyła wydolność organizmu w przypadku jednego z naszych terapeutów.
Szacuje się, że przy regularnym stosowaniu terapii, może nastąpić nawet 10% wzrostu wydolności. Dzięki wspomnianemu już działaniu regeneracyjnemu, tlenoterapia wspomaga również rekonwalescencję w przypadku kontuzji i urazów ortopedycznych tym samym pozwalając sportowcom na szybszy powrót do formy. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nich regularnie korzysta z jej dobrodziejstwa i uzupełnia intensywne treningi sesjami regeneracyjnymi w komorze hiperbarycznej.
Spróbuj tlenoterapii na własnej skórze, odetchnij pełną piersią i poczuj jak wszystkie komórki twojego ciała się dotleniają. Zapraszamy do zapisów w Odnova dla Ciebie zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej do naszego gabinetu - telefonicznie, mailowo lub on-line.
Masaż hawajski - uzdrowienie ciała i ducha
23 maja 2022Zadbaj o siebie na wiosnę – 5 sposobów na relaks i bioregenerację
8 maja 2022Czy twoje dziecko ma dysleksję?
21 kwietnia 2022Mediacje rozmowy kontrolowane
7 kwietnia 2022Psycholog radzi: jak pokonać stres?
30 marca 2022Nauka rozmowy
16 marca 2022Pomoc psychologiczna w kryzysie – pomagamy Ukrainie zacząć od nowa
9 marca 2022Samotność w sieci - jak Internet wpływa na najmłodszych
28 lutego 2022Zadbaj o odporność swojego organizmu
25 stycznia 2022Dla kogo kinesiotaping?
6 stycznia 2022Skuteczne sposoby na spuchnięte nogi
2 grudnia 2021Covid i co dalej? Jak walczyć z powikłaniami covidowymi?
14 listopada 2021Sprawdzone sposoby na jesienne zmęczenie i chandrę
10 listopada 2021Ozonoterapia - kiedy inne metody zawodzą
2 października 2021Wszechmocny laser
2 września 2021Dotleń się! Dlaczego warto skorzystać z komory hiperbarycznej?
10 sierpnia 2021Dobroczynne zimno - dlaczego ludzie boją się krioterapii?
26 lipca 2021Osteoporoza - istota choroby i profilaktyka
14 stycznia 2021Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego
7 stycznia 2021Otyłość a zabiegi Odnovy
29 grudnia 2020Zespół mięśnia gruszkowatego
15 grudnia 2020Alternatywne i skuteczne leczenie zaparć
1 grudnia 2020Niedotlenienie organizmu
17 listopada 2020Jak aktywnie redukować stres i jednocześnie odbudować więzi rodzinne
30 października 2020Rehabilitacja a fizjoterapia
23 października 2020Łuszczyca - trudna choroba
16 października 2020Umów wizytę.