- 15 grudnia 2020
W gabinetach fizjoterapeutów, w ciągu ostatnich miesięcy, pojawia się coraz więcej pacjentów z podobnymi dolegliwościami: bólem w okolicach kości krzyżowej, pośladka, promieniującym powoli do jednej z nóg. W odczuciu często kłujący, dźgający i elektryczny, potrafi wzbudzić niepokój i skutecznie uprzykrzyć życie. Najczęściej nasila się po dłuższym siedzeniu na niewygodnych, twardych siedziskach, stając się nieznośnym. Wiele osób samodzielnie stwierdza, że musi to być rwa kulszowa, skoro zgadzają się wszystkie objawy. Czy na pewno?
Rwa kulszowa to nic innego jak podrażnienie nerwu kulszowego, najczęściej poprzez uwypuklone dyski międzykręgowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które drażnią korzenie nerwowe: struktury, które odchodzą od rdzenia kręgowego, tworząc nerw kulszowy. Taka dyskopatia zazwyczaj albo występuje nagle, np. przy podnoszeniu ciężkiego przedmiotu w niewłaściwy sposób, albo pojawia się stopniowo, kiedy złe nawyki ruchowe i niekorzystna postawa stopniowo zużywają kręgi ponad ich możliwości naprawy.
Nerw kulszowy to najgrubszy nerw obwodowy w ciele człowieka, to prawdziwa neuronalna autostrada grubości kciuka. Jego wyjątkowe rozmiary sprawiają, że w niektórych miejscach, u szczupłych osób, jest nawet wyczuwalny przez skórę. Nic dziwnego, że jeśli jest podrażniony wypukliną krążka międzykręgowego, efektem są wspomniane powyżej objawy, nasilające się zwłaszcza przy napięciu nerwu, a więc np. podnoszenia nogi wyprostowanej w kolanie, leżąc na plecach.
Co jednak, jeśli mamy objawy rwy kulszowej, ale badania i wywiad nie wskazują na dyskopatię, wręcz przeciwnie, nasze krążki międzykręgowe mają się świetnie? Inne przyczyny rwy kulszowej to np. rosnące guzy nowotworowe i inne, ale są relatywnie rzadkie. Skąd więc tyle przypadków objawów rwy bez dyskopatii?
Głęboko pod pośladkami, przy samej miednicy, między kością krzyżową a udową, rozpięty jest niewielki mięsień, przypominający kształtem gruszkę, stąd jego nazwa. Zazwyczaj ów mięsień i nerw kulszowy nie przeszkadzają sobie nawzajem. Niekiedy jednak, u około 10% osób, nerw kulszowy przebiega wprost przez mięsień gruszkowaty, przebijając go.
Taka zmienność anatomiczna zazwyczaj w niczym nie przeszkadza, ale jest układem wrażliwym na przeciążenia, utrzymującym się w dość delikatnej równowadze.
W czasach rewolucji informatycznej i zarazem pandemii, jesteśmy narażeni na więcej szkodliwego dla zdrowia siedzenia niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Siedzimy w pracy, bo często nie ma innej opcji. Po pracy, ryzyko zarażenia oraz grudniowy chłód nie zachęcają specjalnie do spacerów.
Najczęściej to właśnie duża ilość czasu spędzonego w pozycji siedzącej powoduje wystąpienie zespołu mięśnia gruszkowatego. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są szkodliwe nawyki takie jak:
To wszystko powoduje, że mięsień gruszkowaty skraca się i napina, jego powięź przykleja się do niego i traci elastyczność, a przebiegający przez niego nerw kulszowy jest ściśnięty i podrażniany, powodując wspomniane wcześniej objawy.
Aby pozbyć się dolegliwości wynikających z zespołu mięśnia gruszkowatego, najlepiej (po konsultacji z lekarzem) rozpocząć fizjoterapię. Fizjoterapeuta doradzi jak zmodyfikować swoje nawyki i codzienną aktywność, aby przyspieszyć proces leczenia, a poza tym, najczęściej zastosuje środki terapeutyczne takie jak:
Unikanie powrotu dolegliwości polega przede wszystkim na utrzymywaniu właściwego poziomu aktywności (zwłaszcza spacerowania) , regularnym, samodzielnym wykonywaniu stretchingu i okresowych kontrolach u fizjoterapeuty.
Tak więc, jeśli dolega Ci dziwny ból w okolicy pośladka, nie czekaj, aż przejdzie, ale od razu wybierz się do lekarza. Niezależnie od tego, czy dolega Ci rwa kulszowa, czy może zespół mięśnia gruszkowatego, warto skorzystać z fizjoterapii, jeśli zaleci to lekarz po wykonaniu odpowiednich badań.
Masaż hawajski - uzdrowienie ciała i ducha
23 maja 2022Zadbaj o siebie na wiosnę – 5 sposobów na relaks i bioregenerację
8 maja 2022Czy twoje dziecko ma dysleksję?
21 kwietnia 2022Mediacje rozmowy kontrolowane
7 kwietnia 2022Psycholog radzi: jak pokonać stres?
30 marca 2022Nauka rozmowy
16 marca 2022Pomoc psychologiczna w kryzysie – pomagamy Ukrainie zacząć od nowa
9 marca 2022Samotność w sieci - jak Internet wpływa na najmłodszych
28 lutego 2022Zadbaj o odporność swojego organizmu
25 stycznia 2022Dla kogo kinesiotaping?
6 stycznia 2022Skuteczne sposoby na spuchnięte nogi
2 grudnia 2021Covid i co dalej? Jak walczyć z powikłaniami covidowymi?
14 listopada 2021Sprawdzone sposoby na jesienne zmęczenie i chandrę
10 listopada 2021Ozonoterapia - kiedy inne metody zawodzą
2 października 2021Wszechmocny laser
2 września 2021Dotleń się! Dlaczego warto skorzystać z komory hiperbarycznej?
10 sierpnia 2021Dobroczynne zimno - dlaczego ludzie boją się krioterapii?
26 lipca 2021Osteoporoza - istota choroby i profilaktyka
14 stycznia 2021Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego
7 stycznia 2021Otyłość a zabiegi Odnovy
29 grudnia 2020Zespół mięśnia gruszkowatego
15 grudnia 2020Alternatywne i skuteczne leczenie zaparć
1 grudnia 2020Niedotlenienie organizmu
17 listopada 2020Jak aktywnie redukować stres i jednocześnie odbudować więzi rodzinne
30 października 2020Rehabilitacja a fizjoterapia
23 października 2020Łuszczyca - trudna choroba
16 października 2020Umów wizytę.